• Česky
  • English
  • Русский

HOTEL
VYŽLOVKA
RESTAURACE

Jevanská 9, Vyžlovka

Turistické krásy v okolí

 

Zámek Kostelec nad Černými Lesy

Renesanční zámek, jádrem rozsáhlého zámeckého areálu je čtyřkřídlý dvoupatrový objekt uzavírající nádvoří. Krytá chodba spojuje zámek s goticko-renesanční kaplí sv. Vojtěcha. Směrem k městu je čtyřkřídlé předzámčí s věží a vstupní bránou. Do brány zdobené sgrafity s bosovaným portálem vede přes příkop kamenný most s barokními vázami. 

 

Hvězdárna Ondřejov

Na vrcholku Žalov stojí hvězdárna založena r. 1905 J. Fričem. Dnes je v hvězdárně observatoř a patří Astronomickému ústavu AVČR. V areálu hvězdárny je ve strarých secesních objektech Astronomické muzeum. V hvězdárně je umístěn jeden z největších dalekohledů v Evropě. Hvězdárnu obklopuje park se vzácnými dřevinami.

Rozhledna Vyžlovka Skalka

Nachází se v několika metrech od hotelu, nadmořská výška rozhledny je 435 metrů. Je volně přístupná, počet schodů je 105. Za dobré viditelnosti poskytuje rozhled na přilehlé okolí na vrchy Českého středohoří, Ralsko, Bezdězy, přes 100 kilometrů vzdálené Krkonoše, Královský Špičák, až k Orlickým horám, severně Neratovice s věží společnosti Spolana, dále pak Říp, Vlhošť, Ještěd, Sněžku. K rozhledně vede zelená TZ (cca 200m), kolem rozhledny vede také cyklotrasa č. 1 (Pražská trasa).

 

Památník Josefa Lady

Ve vesničce Hrusice se nachází památník známého českého malíře Josefa Lady (1887 - 1957). Expozice Vás zavede do kouzelného světa jeho obrázků. Vedle díla tohoto oblíbeného českého tvůrce zde nalezenete i díla jeho dcery Aleny (1925 - 1992). Památník je vybudován v bývalé letní vile rodiny Ladovy (c. p. 115), obklopené velkou zahradou. 
 

Kostel sv. Petra a Pavla Říčany

Barokní kostel se nachází v Říčanech a z původní gotické stavby se zachovaly přízemí boční věže. Původní gotický kostel byl vystavěn na počátku 18. století. Marie Pachmajerová do věže nechala zhotovit sochy svatého Petra a Pavla.  

Starý Zámek ve Škvorci

Barokní zámek stojí na skalnaté ostrožně na okraji obce Škvorec. Zámek tvoří patrový barokní východní trakt s gotickou věžovitou vstupní bránou a brankou pro pěší, která je přístupná po kamenném mostě přes bývalý příkop. 

Zámek Bertchold

Malebná krajina, čistý vzduch a příjemné prostředí láká sem celoročně tisíce návštěvníků. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází zámecký park, který je stylizován do Dětského ráje. Naleznete zde Pohádkovou zemi plnou skřítků, strašidýlek a víl od známé objevitelky pohádkové země Vítězslavy Klimtové, skutečné peklo, Perníkovou chaloupku i s Ježibabou, kocoura Mikeše, dětské hřiště, Mini Zoo a muzeum. Součástí zámeckého parku je stálá výstava 32 miniatur českých hradů, zámků a dalších historických objektů z celé ČR.

Kouřim - Muzeum lidových staveb

Záchranný skanzen vznikl v r. 1972. Je to muzeum v přírodě, můžete zde vidět interiéry chalup a státku, domácí spracovaní mléčných výrobku a kovárny.

Kostel sv. Štěpána je dominantou kouřimského náměstí. Součástí kostela je unikátní kaple s nástěnnými malbami z počátku 15 století. Zvonice - renesanční stavba postavená v roce 1525. Její největší zajímavostí je způsob zavěšení zvonů - srdcem vzhůru - tento způsob najdete pouze v Kouřimi a Rovensku pod Troskami. Kaple P. Marie Pomocné byla postavena na památku pěti mnichů cisterciáků, upálených roku 1421 na tomto místě husity, je dílem nejprosnulejšího architekta středověkého baroka J. B. Santiniho. Městské opevnění v Kouřimi bylo v roce 1995 vyhlášeno Národní kulturní památkou. 

 

Zámek Štiřín

Pozdně barokní zámek je půvabnou dominantou vsi Štiřín. Na místě středověké tvrze nechali Salmové v 18. století vybudovat zámek. Od roku 1870 patřil zámek průmyslníku Františku Ringhofferovi. Dnešní podobu zámek získal kolem roku 1900, kdy byl upraven podle projektu architekta J. Stibrala. Zámek je patrová trojkřídlá budova s mansardovou střechou. V severozápadním bočním křídle je kaple z roku 1775 zdobená freskami.

 

Zámek Sázava

Zámek leží při pravém břehu řeky Sázavy, je národní kulturní památkou. Jeden z majitelů Jan z Neuberku upravil klášter na zámek ve stylu novorenesance.  Zámek je přístupný veřejnosti. Nachází se v obci Sázava - místní část Černé Budy.

 

Zámek Jirny

Zámecký objekt najdeme západně od obce Jirny.  Interiéry byly vyzdobené malířem Josefem Navrátilem (rytířský sál, ložnici, salón, knihovnu). Za nejzdařilejší je považován tzv. alpský pokoj, který navozuje iluzi vyhlídkové terasy s pohledem na Solnou Komoru.

Zámek Ostředek

V západní části stejnojmenné vsi najdeme barokní zámek ze začátku 18.stol. Nad vstupním portálem kaple je vsazena kamenná kartuš s tesanými znaky tří majitelů zámku v 18. stol.(jezuité, Mladotové ze Solopysk, Puteanové). Návštěvníci si mohou prohlédnout rodnou světničku Svatopluka Čecha se stálou expozicí o životě a díle. Součástí areálu je zámecký park.

 

Zámek Zásmuky

Barokní zámek je dvoupatrový trojkřídlý objekt, který doplňuje štíhlá hranolová věž v severovýchodním koutě nádvoří, čtvrtou stranu nádvoří uzavírá nižší spojovací křídlo. Od náměstí je zámek oddělen vstupním patrovým křídlem hospodářského dvora s vysokou čtyřpatrovou hranolovou věží nad průjezdem. Hlavní portál zdobí šternberský znak. Ve východně položeném zámeckém parku je barokní pavilón, který byl upraven jako grotta se štukovou výzdobou.

Františkánský klášter stojí na jihu města Zásmuky. Součástí klášterního komplexu je i kostel svatého Františka z Assisi. V klášteře je náhrobní kámen legendárního Jaroslava ze Šternberka a rodinná hrobka Šternberků.

 

Muzeum Moto & Velo Přerov nad Labem

Soukromé muzeum historických bicyklů a motorek. Stálou expozici bicyklů a motocyklů z let 1885 až 1955 tvoří více než 50 jízdních kol a 20 motocyklů s řadou unikátů. V muzeu najdete i řadu dobových doplňků jako zvonky, výrobní štítky, zámky, světla, pumpičky, duše, sedla, brýle, plakáty a fotografie apod.

 

Kutná hora

Kutná Hora - město ve středních Čechách, které leží přibližně 70 km východně od Prahy. Královské horní město vzniklo ke konci 13. století u bohatých nalezišť stříbrných rud. Díky obrovskému množství architektonických památek a pro jejich zachovalost byla Kutná Hora v roce 1995 zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Praha

Historické jádro hlavího města Česka je zapsáno do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je třetím nejvíc navštěvovaným městem v Evropě.