• Česky
  • English
  • Русский

HOTEL
VYŽLOVKA
RESTAURACE

Jevanská 9, Vyžlovka

Z historie našeho hotelu

Hotel Vyžlovka je v budově s dlouhou historií. Vznikla v místě osamoceného selského dvora ze 13. století. Tento dvůr byl mimo obvod vsi a podél něj probíhala obchodní cesta z Prahy do Kutné Hory. Výhodná poloha dvora ve vzdálenosti polodenní jízdy s koňmi z Prahy přispěla k tomu, že z jeho části byla vybudována krčma.

První písemný zápis potvrzující existenci krčmy je z roku 1563 a týká se jejího vyčlenění od statku Marklovského a prodeje Janu Maštálkovi. Marklovský statek byl svobodným dvorem, jehož vlastníky bývali drobní zemané.

Za třicetileté války byla krčma vypleněna. Na původním místě byla znovu postavena asi roku 1653 Liechtensteiny z Černého Kostelce. V tomto roce se začalo v krčmě vybírat clo a mýto.

Krčma měla zděné přízemí, nad kterým bylo dřevěné stavení se třemi krovy. Dvůr byl dobře uzavřen zděnou bránou pro ochranu povozů. Uvnitř dvora byly stáje pro 63 koní a pro nocležníky byly připraveny tzv. spací komory. Šlechta měla vyhrazeny dva pokoje s vyhlídkou.

Valná část přízemí se dochovala dodnes. Jedná se o obvodové zdi, vnitřní klenutou chodbu, sklep a komoru (dnes salonek) nad vchodem do sklepa. Také vjezd do dvora je na starém místě jako byl v 17. století.

V 21. století probehly další rekonstrukce, a hotelové pokoje a restaurace teď odpovídají moderním představam. Rovněž jsme zachovali tradice české kuchyně.

             

       Vítejte v naší restauraci a nechte si chutnat!